Urolog
Urolog
Wbrew powszechnej opinii, lekarz urolog pomaga nie tylko mężczyznom. Specjalista w tym zakresie zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Z jego usług korzystają zarówno panowie, jak i panie. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn wizyt u urologa wymienia się: problem z nietrzymaniem moczu, infekcje, rozrost gruczołu krokowego, swędzenie i pieczenie przy cewce moczowej, a także choroby nerek lub pęcherza moczowego.
Konsultacja może być konieczna wtedy, gdy pacjent odczuwa niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego. Natomiast przygotowanie do badania obejmuje zebranie dotychczasowych wyników badań, prześwietleń i USG.
Dostrzegasz u siebie niepokojące sygnały ze strony układy moczowego? Potrzebujesz badań profilaktycznych? Skorzystaj z usług urologa w Gdyni prywatnie i bez długiej kolejki.
Urolog w Gdyni prywatnie. Kiedy się zgłosić?
Wizyta u specjalisty będzie koniecznością, jeśli pacjent odczuwa niepokojące sygnały ze strony układu moczowo-płciowego. Najczęściej zgłaszane symptomy to m.in. ból podczas oddawania moczu, zmiany wyglądu moczu lub okolic intymnych (np. prącia), swędzenie i pieczenie przy cewce moczowej, a także obrzęk lub zaczerwienienie jąder. Pozostałe przyczyny konsultacji urologicznej to nietrzymanie moczu, długo utrzymujące się uczucie parcia na pęcherz, a także ogólne uczucie dyskomfortu w okolicy krocza. W poradni urologicznej pomoc znajdą również osoby cierpiące na torbiele nerek, kamicę nerkową i zapalenie dróg moczowych.
Podsumowując, choroby leczone w poradni urologicznej, to:
- nietrzymanie i ból przy oddawaniu moczu,
- urazy mechaniczne związane z układem moczowo-płciowym,
- ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty (gruczołu krokowego),
- wady anatomiczne układu moczowego,
- zatrzymywanie moczu,
- stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet,
- zaburzenia erekcji,
- torbiele nerek,
- nieprawidłowości w pracy układu moczowego.
Nie ma wątpliwości, że z usług urologa najczęściej korzystają mężczyźni. Lekarz tej specjalności zajmuje się bowiem diagnostyką i leczeniem m.in. przerostu prostaty, stulejki, wodniaka jądra, wnętrostwa, czy załupka.
Twoje objawy są uciążliwe? Zachęcamy do wizyty u urologa w Gdyni prywatnie. Ośrodek Diagnostyki Medycznej współpracuje z najlepszymi ekspertami w tej dziedzinie.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
Jak wygląda wizyta u urologa?
Jeżeli dolegliwości stają się zbyt uciążliwe, zgłoś się do prywatnego gabinetu urologicznego. Do urologa należy również zgłaszać się na rutynowe, kontrolne badanie raz do roku, nawet jeżeli nie mamy żadnych niepokojących dolegliwości. Prawidłowe i wczesne postawienie diagnozy pozwala wykryć wiele niebezpiecznych schorzeń, które mogą być uciążliwe i skutkować problemami na resztę życia. Specjalista wykona lub zleci odpowiednie badania, a następnie ustali właściwą ścieżkę leczenia.
Jak wygląda przebieg wizyty? Usługi poradni urologicznej w Gdyni obejmują m.in. badanie palpacyjne (dotykową ocenę organu, badanie krocza i podbrzusza, okolic jąder i lędźwi, cewki moczowej), badanie per rectum (badanie dotykowe odbytu w celu ustalenia profilaktyki raka jelita grubego), badanie USG (wykonywane w celu oceny stanu dróg moczowych, pęcherza i nerek). Urolog może dodatkowo skierować pacjenta na urografię (dokonanie oceny wydalania środka kontrastowego przez nerki), badanie urodynamiczne (ocena dolnych dróg moczowych poprzez wprowadzenie cewnika), a także cystoskopię (wprowadzenie wziernika do pęcherza moczowego) oraz badania krwi i moczu.
Przygotuj się na wizytę w poradni urologicznej w Gdyni
Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda wizyta u urologa. Czasami niepokój czy stres związany z badaniem wynika z błędnych przekonań i wyobrażeń. Poza tym często towarzyszy temu uczucie skrępowania. Jednak warto pamiętać, że odkładanie wizyty mija się z celem. W ten sposób doprowadzamy układ moczowy czy płciowy do gorszego stanu, przez co może wymagać poważniejszej interwencji.
Na wizytę w poradni urologicznej w Gdyni należy zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań krwi i moczu. Przydatne będą również prześwietlenia i USG, lista przyjmowanych leków i ziół. Ponadto pacjent powinien sobie przypomnieć i określić, jakie dolegliwości odczuwa, aby lekarz miał pełen obraz sytuacji. Powinien również zadbać o higienę miejsc intymnych przed konsultacją.