Radiolog dziecięcy
Radiolog dziecięcy
Ultrasonografia dzieci jest najmniej inwazyjnym i bezbolesnym badaniem umożliwiającym szybką diagnozę wielu chorób i nieprawidłowości w rozwoju lub stanów zapalnych i infekcji noworodków i niemowląt. Badania ultrasonograficzne służą ocenie takich narządów jak tarczyca, jądra, węzły chłonne, przezciemiączkowe mózgowia oraz narządów wewnętrznych jamy brzusznej jak nerki, układ moczowy, wątroba, przewody żółciowe, jelita .
Im wcześniej zostaną wykonane tego typu badania, tym większe szanse na wczesne wykrycie wad rozwojowych i wdrożenie leczenia. Regularnie wykonywane badania usg pozwalają na monitorowanie rozwoju dziecka. Wyjątkowo ważne jest to w przypadku wcześniaków i noworodków z niską wagą urodzeniową
Wybierz polecanego radiologa w Gdyni
Prywatna wizyta w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni pozwala na szybką diagnozę lub wykluczenie podejrzenia istnienia nieprawidłowości w rozwoju lub chorób u małych pacjentów. Do najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych u noworodków i niemowląt należą:
– USG jamy brzusznej służy ocenie narządów wewnętrznych jamy brzusznej, wątroby, trzustki, śledziony, przewodów żółciowych, nerek, pęcherza moczowego i narządów moczowo-płciowych. Lekarz w czasie badania może ocenić również refluks żołądkowo-przełykowy (GER) czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
–USG przezciemiączkowe mózgowia wykonuje się zwykle do 12 miesiąca życia, do momentu zarośnięcia się ciemiączka przedniego. Przy użyciu sondy ultradźwiękowej lekarz uzyskuje obraz struktur mózgu, a poprzez włączenie Dopplera ocenia naczynia i ich przepływ w mózgu.
– USG tarczycy wykonywane jest w celu określenia wielkości tego gruczołu, istnienia zmian ogniskowych (guzków litych i torbieli). USG tarczycy wykonuje się w przypadku podejrzenia nadczynności lub niedoczynności, wystąpieniu wyczuwalnych guzków w badaniu palpacyjnym i powiększeniu obwodu szyi.
–USG jąder obejmuje badanie jąder, moszny, najądrzy, powrózka nasiennego. Badanie jest bezbolesne i służy ocenie lub wykluczeniu wad rozwojowych, np. wnętrostwa. Lekarz po nałożeniu żelu na badane miejsce przykłada jedynie głowicę aparatu i okrężnymi ruchami sprawdza poszczególne tkanki. USG jąder należy wykonać w przypadku braku jąder w worku mosznowym, urazu, pojawieniu się guzków, obrzęku lub bólu oraz na zlecenie lekarza endokrynologa, który zauważy nieprawidłowy rozwój jąder.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
-
Dr n. med. Tomasz Batko
Lekarze radiolodzy
-
Lek. med. Przemysław Szcześniak
Lekarze radiolodzy
-
Lek. med. Anna Wojarska-Borys
Lekarze radiolodzy
-
Lek. med. Katarzyna Kowalska
Lekarze radiolodzy
-
Lek. med. Katarzyna Haffke
Lekarze radiolodzy
Jak przebiega badanie USG
Badania ultrasonograficzne dzieci w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni polega na wykorzystaniu ultradźwięków, które odbijają się od tkanek i narządów i są przetwarzane aby wygenerować obrazy na monitorze aparatu usg. Badanie przebiega bezboleśnie i bardzo szybko. Dziecko powinno być ubrane w wygodne rzeczy, umożliwiające łatwe odkrycie badanej części ciała. Lekarz nakłada niewielką ilość wcześniej podgrzanego żelu, na badaną część ciała, ponieważ żel umożliwia przenoszenie fal dźwiękowych przy użyciu głowicy, do aparatu. Do badania usg dzieci lekarz wykorzystuje specjalną głowicę pediatryczną (mikroconvex), która pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości oraz specjalny podgrzewacz do żelu w celu zmniejszenia dyskomfortu podczas badania dziecka. Lekarze zawsze starają się, aby badanie było wykonane szybko i sprawnie w spokojnej i miłej atmosferze. W razie zdenerwowania dziecka lekarze starają się odwrócić uwagę dziecka poprzez miłą rozmowę, niektórzy śpiewają piosenki, inni puszczają bajki i filmiki.
Przygotowanie do badania
Do badania usg jamy brzusznej i jelit dzieci do 6 roku życia nie wymagają przygotowania
Powyżej 6 roku życia dziecko powinno być na czczo 3 godziny i mieć w miarę możliwości wypełniony pęcherz moczowy, najlepiej niegazowaną wodą. Należy unikać napoi gazowanych i gumy do żucia.
Badania usg takie jak przezciemiączkowe mózgowia, tarczycy, węzłów chłonnych, jąder nie wymagają przygotowania