Rejestracja online
Przejdź do treści

Radiolog

Radiolog

Radiolog

Radiolog to lekarz zajmujący się obrazowaniem narządów i części ciała człowieka. Wykonuje i opisuje badania obrazowe takie jak USG (ultrasonografia), RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Wskazuje też, gdzie zaszły niepokojące zmiany, dokonując właściwych pomiarów. Najczęściej robi to na zlecenie innego specjalisty, np. lekarza POZ, internisty, endokrynologa czy gastrologa.
Dzięki badaniom obrazowym możliwa jest precyzyjna diagnostyka i określenie ścisłego postępowania leczniczego. Pozwala to również monitorować postępy danej terapii.
Badanie USG polega na wykorzystaniu odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek i narządów, które są pobierane przez głowicę aparatu usg i przekazywane do monitora aparatu, na którym lekarz radiolog odczytuje budowę, rozmiar, strukturę i zmiany chorobowe badanych narządów.

Potrzebujesz dobrego radiologa w Gdyni? Umów się na badanie USG w Ośrodku Diagnostyki Medycznej.

Skontaktuj się z nami

Jak wygląda wizyta u radiologa?

Wizyta u radiologa wymaga przygotowania w zależności od rodzaju badania USG. Po pierwsze należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną, wyniki wszystkich wykonywanych badań obrazowych danej części ciała, które ostatnio były wykonywane. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza też badanie podmiotowe. Polega to zebraniu wywiadu dotyczącego aktualnego samopoczucia, występujących objawów, oraz czynników ryzyka, takich jak zabiegi, operacje, przebyte w przeszłości choroby. Na koniec wykonuje zaplanowane badanie USG, takie jak:

  • Badanie USG stawów: skokowego, kolanowego, łokciowego, biodrowego i barkowego – stosowane głównie w diagnostyce urazów i chorób układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Do tego badania nie można mieć założonego, gipsu, stabilizatora czy opatrunku oraz często trzeba ogolić zbyt owłosione miejsca.

  • Badanie USG jamy brzusznej – prezentujące stan, strukturę, nieprawidłowości oraz i wielkość poszczególnych narządów wewnętrznych takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy oraz aorta, przestrzeń zaotrzewnowa oraz gruczoł krokowy przez powłoki brzuszne

Do tego badania należy być 4 godziny bez jedzenia oraz mieć dobrze wypełniony pęcherz moczowy.

  • Badanie USG tarczycy – zwykle jest wykonywane na wcześniejsze skierowanie endokrynologa lub ginekologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń hormonalnych lub pojawienia się guzków i torbieli

To badanie nie wymaga żadnego przygotowania

  • Badanie USG piersi, które powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku przez wszystkie kobiety w ramach profilaktyki nowotworów piersi. W trakcie badania sprawdzane są również węzły chłonne, doły pachowe. Lekarz radiolog w trakcie badania sprawdza czy nie występują zmiany nowotworowe oraz  gruczolaki, torbiele czy dysplazja sutka o charakterze łagodnym.

Badanie należy wykonać jak najszybciej, po zauważeniu, wydzieliny z sutka, bolesności, zgrubień, zmiany kształtu piersi lub wciągnięcia brodawki i jakichkolwiek zgrubień i obrzęków. To badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, chociaż zaleca się wykonanie w pierwszej połowie cyklu.

  • Badanie USG Dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych i górnych oraz tętnic domózgowych i kręgowych. Badanie Dopplerowskie jest wykorzystywane do oceny stanu żył i tętnic, wykluczenia zakrzepicy, tętniaków czy niewydolności żylnej.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Radiologia w Gdyni: zakres badań i usług

Radiolog to osoba specjalizująca się w badaniach obrazujących ciało człowieka i jego poszczególne narządy. Dzięki obserwacji zmian, specjalista proponuje skuteczną metodę leczenia. Ponadto może przeprowadzać mało inwazyjne zabiegi przy wsparciu aparatury obrazującej.

Radiolodzy w Gdyni wykonujący USG, mają za zadanie:

  • wykonywanie zleconych badań na podstawie skierowania,
  • stawianie diagnozy – zazwyczaj wstępnej,
  • uczestnictwo w diagnostyce większości chorób,
  • wskazywanie metod leczenia lub sugerowanie dalszej diagnostyki,
  • zapisywanie uzyskanych wyników oraz dołączanie ich do historii leczenia pacjenta,
  • szczegółowe opisywanie otrzymanego obrazu, zaznaczenie miejsc występowania niepokojących zmian i wykonywanie ich pomiaru.

Dobry radiolog w Gdyni. Zarejestruj się online

Usługi radiologa w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni są przeznaczone zarówno dla osób skierowanych  na badanie radiologiczne przez lekarza innej specjalizacji, jak i odczuwających niepokojące objawy, które mogą wymagać badania obrazowego.

Przed przystąpieniem do badania, lekarz wypytuje pacjenta, czy nie zachodzą jakiekolwiek przeciwwskazania. Warto bowiem pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia wyłączające pacjenta z możliwości poddania się USG takie jak wrzodziejące, otwarte i sączące się  rany, oparzenia skóry, nadmierne owłosienie, opatrunki.

 

Badania USG dzieci wykonują najczęściej pediatrzy dlatego zapraszamy do działu USG DZIECI