Pakiet badań tarczyca
Pozostałe pakiety
Pakiet badań tarczyca
Regulacja funkcji tarczycy jest skomplikowanym procesem sterowanym przez mózg. Podwzgórze wytwarza TRH, które stymuluje przysadkę do produkcji TSH, co z kolei pobudza tarczycę do wydzielania hormonów regulujących nastrój, aktywność, temperaturę ciała, pracę mięśni (w tym serca), jelit oraz metabolizm lipidów i węglowodanów.
Zaburzenia tarczycy dzielimy na trzy główne rodzaje:
- Pierwotne, związane z problemami w samym gruczole tarczycowym, gdzie pomimo prawidłowego działania podwzgórza i przysadki, tarczyca nie produkuje wystarczających ilości hormonów, co prowadzi do wzrostu poziomu TSH.
- Wtórne, spowodowane dysfunkcjami w przysadce lub podwzgórzu, gdzie niskie stężenie TSH nie pobudza tarczycy do wydzielania odpowiednich hormonów, mimo jej prawidłowego funkcjonowania.
- Subkliniczne, charakteryzujące się obecnością nieprawidłowości w stężeniach hormonów, jednak bez wystąpienia objawów chorobowych, co jest typowe na przykład dla wczesnych faz nadczynności tarczycy.
Regularna kontrola stanu tarczycy jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
KIEDY WYKONAĆ BADANIE?
Wykonanie profilu tarczycowego jest zalecane w następujących sytuacjach:
- Regularna kontrola funkcji tarczycy w celach profilaktycznych.
- Monitorowanie skuteczności leczenia osób z już zdiagnozowanymi chorobami tarczycy.
- Badanie osób z podejrzeniem chorób podwzgórza lub przysadki, takich jak uszkodzenia po urazach, zabiegach chirurgicznych lub rozwoju gruczolaków wydzielających hormony.
- Diagnostyka podejrzenia nowotworu tarczycy.
- Diagnostyka podejrzenia zapalenia lub choroby autoimmunologicznej tarczycy.
- Monitorowanie funkcji tarczycy u pacjentów stosujących leki, które mogą wpływać na jej działanie, jak na przykład glikokortykoidy, amiodaron czy lit.
- Kontrola stanu tarczycy przed planowanym podaniem kontrastu jodowego do badań obrazowych.
Pakiet badań tarczyca – Kto?
Pakiet badań powinny wykonać następujące osoby:
• Każda zdrowa osoba – w celu profilaktycznej kontroli stanu tarczycy. Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości umożliwia szybką konsultację endokrynologiczną i może zapobiec pojawieniu się powikłań.
• Kobiety w ciąży lub planujące ciążę – w celu monitorowania funkcji tarczycy, kluczowych szczególnie w pierwszym trymestrze, gdyż ich właściwe stężenie jest istotne dla rozwoju mózgu i układu kostnego płodu.
• Kobiety mające problemy z zajściem w ciążę – przed próbą poczęcia, by ocenić równowagę hormonalną tarczycy, która może mieć wpływ na libido i regularność miesiączkowania.
• Osoby z historią chorób tarczycy w rodzinie, szczególnie z autoimmunologiczną niedoczynnością (choroba Hashimoto) z początkiem we wczesnym wieku.
Dodatkowo, profil tarczycowy należy wykonać u osób doświadczających charakterystycznych objawów sugerujących choroby tarczycy, takich jak:
• Powiększenie obwodu szyi,
• Wyczuwalne guzki w przedniej części szyi,
• Bolesny obrzęk w okolicy tarczycy,
• Powiększenie węzłów chłonnych szyi,
• Chrypka, zmiana barwy głosu,
• Trudności z przełykaniem, poczucie ucisku na krtań.
W skład pakietu wchodzą następujące badania
– TSH
– FT3
– FT4
Przygotowanie do badania
Materiał na badanie krwi należy pobierać na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć 8-12 godzin. To zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane jedzeniem są trudne do przewidzenia, a wyniki interpretowane są w odniesieniu do wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Dzień przed badaniem należy unikać obfitych, tłustych posiłków, alkoholu oraz ziół.
W dniu badania bezpośrednio przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.
Przed pobraniem krwi zaleca się 15-minutowy odpoczynek.
WAŻNE! Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel na smartfonie. Dokument ten będzie potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości podczas wizyty.
Badania możesz wykonać w dniach pon. – pt. w godzinach 7:00 – 11:00
Zobacz najcześciej zdawane pytania
Aby odebrać wyniki, można skorzystać z dwóch opcji:
- Osobiste odebranie wyników – wyniki można odebrać osobiście w naszej placówce
pon. – pt. 7:00 – 20:00
sb. 9:00 – 13:00
- Odbiór online – jeśli podczas rejestracji został podany numer telefonu, otrzymasz wiadomość z linkiem, który umożliwia dostęp do wyników online.
Na badania laboratoryjne nie ma konieczności wcześniejszego umawiania. Punkt pobrań jest czynny pon. – pt. 7:00 – 11:00
Na badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagamy skierowania.
Tak, jeśli pacjent upoważni osobę poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Przy odbiorze wyników należy okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, aby personel mógł upewnić się, że przekazuje dokumentację medyczną właściwej osobie. Wypełnione upoważnienie należy dostarczyć do placówki. Upoważnienia telefoniczne nie są akceptowane.
Inne polecane badania
Pakiet ryzyko miażdżycy
Pakiet trzustkowy
Pakiet badań nerkowych
Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy
Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.