Pakiet trzustkowy
Pozostałe pakiety
Pakiet trzustkowy
Trzustka to organ znajdujący się w lewej części jamy brzusznej, pod dolnymi żebrami. Ma wydłużony kształt i zmieniającą się wielkość od 12 do 20 cm. Pełni kluczowe funkcje w układzie pokarmowym i metabolizmie organizmu. Najważniejsze z nich to:
- Funkcja zewnątrzwydzielnicza: Trzustka produkuje enzymy trawienne, które są częścią soku trzustkowego i trafiają do dwunastnicy, gdzie pomagają w trawieniu pokarmów.
- Funkcja wewnątrzwydzielnicza: Trzustka wytwarza również ważne hormony, takie jak insulinę i glukagon. Te hormony regulują poziomy glukozy we krwi, zapewniając komórkom organizmu niezbędną energię.
Nieprawidłowości w produkcji insulin i glukagonu mogą prowadzić do cukrzycy, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Dodatkowo, problemy z trzustką, takie jak ostre zapalenie trzustki (OZT), przewlekłe zapalenie trzustki czy nowotwory, mogą mieć poważne skutki zdrowotne, wymagające szybkiej interwencji medycznej.
KIEDY WYKONAĆ BADANIE?
Ze względu na kluczową rolę trzustki w przetwarzaniu pokarmu na energię dla komórek, istotne jest regularne monitorowanie zdrowia tego narządu. Szeroka diagnostyka, obejmująca badania wielu różnych substancji i wskaźników obecnych we krwi, jest niezbędna do dokładnego określenia przyczyn potencjalnych problemów trzustkowych oraz umożliwia odpowiednie leczenie.
Badania trzustkowe pozwalają na szybsze wykrycie zaburzeń tego organu i natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Powinny się na nie zdecydować osoby:
- aktualnie leczone z powodu problemów trzustkowych, a także problemów z nerkami lub wątrobą;
- doświadczające różnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym.
A także osoby które zauważyły u siebie:
- ból w górnej części brzucha, mogący promieniować do pleców,
- nudności i wymioty,
- zmniejszenie apetytu,
- gorączka i dreszcze,
- nieregularny rytm serca,
- tłuste i nieprzyjemnie pachnące stolce.
Pakiet trzustkowy – KTO?
Badanie profilu trzustkowego jest zalecane dla osób w każdym przedziale wiekowym, szczególnie tych, które dbają o regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia.
W skład pakietu wchodzą następujące badania
– Amylaza
– Amylaza trzustkowa
– Lipaza trzustkowa w surowicy
– Amylaza w moczu
Przygotowanie do badania
Materiał na badanie krwi należy pobierać na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć 8-12 godzin. To zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane jedzeniem są trudne do przewidzenia, a wyniki interpretowane są w odniesieniu do wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Dzień przed badaniem należy unikać obfitych, tłustych posiłków, alkoholu oraz ziół.
W dniu badania bezpośrednio przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.
Przed pobraniem krwi zaleca się 15-minutowy odpoczynek.
WAŻNE! Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel na smartfonie. Dokument ten będzie potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości podczas wizyty.
Badania możesz wykonać w dniach pon. – pt. w godzinach 7:00 – 11:00
Zobacz najcześciej zdawane pytania
Aby odebrać wyniki, można skorzystać z dwóch opcji:
- Osobiste odebranie wyników – wyniki można odebrać osobiście w naszej placówce
pon. – pt. 7:00 – 20:00
sb. 9:00 – 13:00
- Odbiór online – jeśli podczas rejestracji został podany numer telefonu, otrzymasz wiadomość z linkiem, który umożliwia dostęp do wyników online.
Na badania laboratoryjne nie ma konieczności wcześniejszego umawiania. Punkt pobrań jest czynny pon. – pt. 7:00 – 11:00
Na badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagamy skierowania.
Tak, jeśli pacjent upoważni osobę poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Przy odbiorze wyników należy okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, aby personel mógł upewnić się, że przekazuje dokumentację medyczną właściwej osobie. Wypełnione upoważnienie należy dostarczyć do placówki. Upoważnienia telefoniczne nie są akceptowane.
Inne polecane badania
Pakiet badań okresowych – rozszerzony
Pakiet ryzyko miażdżycy
Pakiet badań nerkowych
Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy
Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.