Pakiet badań okresowych – rozszerzony
Pozostałe pakiety
Pakiet badań okresowych – rozszerzony
Decydując się na regularne badania profilaktyczne, warto przede wszystkim skupić się na morfologii krwi i badaniu podstawowym moczu. Dodatkowo, istnieje możliwość rozszerzenia tego pakietu o kluczowe parametry, które umożliwią kompleksową ocenę stanu zdrowia. W pakiecie badania okresowego rozszerzonego znajdują się dodatkowo badania stężenia kreatyniny, cholesterolu całkowitego oraz glukozy. Takie podejście pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych zmian chorobowych związanych między innymi z cukrzycą, zaburzeniami pracy tarczycy, nerek, trzustki, wątroby, żołądka, a także miażdżycą oraz chorobami układu krążenia.
KIEDY WYKONAĆ BADANIE?
Poza profilaktycznym wykonywaniem badań przez wszystkich dorosłych, nad wykonaniem profilu rozszerzonego powinni szczególnie zastanowić się pacjenci, u których występują czynniki ryzyka wielu chorób. Jako, że w tym profilu dodatkowo wykonywane są pomiary glukozy i cholesterolu, to zalecany on jest szczególnie osobom, u których istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób metabolicznych. Tymi czynnikami ryzyka są:
- otyłość,
- niewłaściwa dieta (ze zbyt wysoką zawartością cukrów i tłuszczów oraz dużą ilością produktów wysoko przetworzonych),
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- narażenie na stres,
- palenie tytoniu,
- nadmierne spożycie alkoholu,
- predyspozycje genetyczne do występowania chorób takich jak cukrzyca, czy też miażdżyca – czyli osoby chore w rodzinie.
Profil badań rozszerzonych warto wykonywać również w przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak:
- uczucie ciągłego zmęczenia, senności, zmienny nastrój, pojawianie się przebarwień na skórze, wypadanie włosów, nagła zmiana wagi, zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, podatność na infekcje – wszystkie te objawy mogą świadczyć o zaburzonym poziomie glukozy,
- występowanie żółtych zgrubień w okolicy tętnic, tworzenie się guzków na ścięgnach nadgarstków i Achillesa, trudności z koncentracją, uczucie dyskomfortu lub bólu nóg, nadwaga lub otyłość – to późne, ale charakterystyczne objawy miażdżycy,
- zaburzenia koncentracji, zmniejszony apetyt, chroniczne zmęczenie, nudności, wymioty, utrudnione oddawanie moczu, zmiana zabarwienia moczu, występowanie obrzęków lub opuchnięć – to część spośród wielu zróżnicowanych objawów mogących świadczyć o problemach z nerkami.
Pakiet badań okresowych – rozszerzony – KTO?
Poza regularnym wykonywaniem profilaktycznych badań przez wszystkich dorosłych, szczególnie powinni rozważyć wykonanie profilu rozszerzonego pacjenci, u których występują czynniki ryzyka wielu chorób. Profil rozszerzony, obejmujący pomiary glukozy i cholesterolu, jest zalecany szczególnie osobom narażonym na choroby metaboliczne z powodu:
• Otyłości,
• Niewłaściwej diety, bogatej w cukry i tłuszcze oraz produkty wysoko przetworzone,
• Siedzącego trybu życia,
• Braku aktywności fizycznej,
• Narażenia na stres,
• Palenia tytoniu,
• Nadmiernego spożycia alkoholu,
• Predyspozycji genetycznych do cukrzycy czy miażdżycy, występujących w rodzinie.
Dodatkowo, profil badań rozszerzonych warto wykonać, jeśli zauważone zostaną niepokojące objawy, takie jak:
• Ciągłe zmęczenie, senność, zmienne nastroje,
• Przebarwienia na skórze, wypadanie włosów,
• Nagła zmiana wagi, zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu, podatność na infekcje
• Żółte zgrubienia w okolicy tętnic, guzki na ścięgnach nadgarstków i Achillesa, trudności z koncentracją, dyskomfort lub ból nóg, nadwaga lub otyłość
• Zaburzenia koncentracji, zmniejszony apetyt, chroniczne zmęczenie, nudności, wymioty, trudności z oddawaniem moczu, zmiana barwy moczu, obrzęki lub opuchlizny
W skład pakietu wchodzą następujące badania
– ALT
– AST
– Cholesterol całkowity
– Glukoza
– Kreatynina
– Badanie ogólne moczu
– Morfologia
– CRP
– Triglicerydy
– Kwas moczowy
– HDL cholesterol
– LDL cholesterol (wyliczany)
Przygotowanie do badania
Materiał na badanie krwi należy pobierać na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć 8-12 godzin. To zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane jedzeniem są trudne do przewidzenia, a wyniki interpretowane są w odniesieniu do wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Dzień przed badaniem należy unikać obfitych, tłustych posiłków, alkoholu oraz ziół.
W dniu badania bezpośrednio przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.
Przed pobraniem krwi zaleca się 15-minutowy odpoczynek.
WAŻNE! Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel na smartfonie. Dokument ten będzie potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości podczas wizyty.
Badania możesz wykonać w dniach pon. – pt. w godzinach 7:00 – 11:00
Zobacz najcześciej zdawane pytania
Aby odebrać wyniki, można skorzystać z dwóch opcji:
- Osobiste odebranie wyników – wyniki można odebrać osobiście w naszej placówce
pon. – pt. 7:00 – 20:00
sb. 9:00 – 13:00
- Odbiór online – jeśli podczas rejestracji został podany numer telefonu, otrzymasz wiadomość z linkiem, który umożliwia dostęp do wyników online.
Na badania laboratoryjne nie ma konieczności wcześniejszego umawiania. Punkt pobrań jest czynny pon. – pt. 7:00 – 11:00
Na badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagamy skierowania.
Tak, jeśli pacjent upoważni osobę poprzez wypełnienie odpowiedniego dokumentu. Przy odbiorze wyników należy okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, aby personel mógł upewnić się, że przekazuje dokumentację medyczną właściwej osobie. Wypełnione upoważnienie należy dostarczyć do placówki. Upoważnienia telefoniczne nie są akceptowane.
Inne polecane badania
Pakiet ryzyko miażdżycy
Pakiet trzustkowy
Pakiet badań nerkowych
Poznaj listę partnerów, z którymi współpracujemy
Naszymi partnerami od lat są jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Allianz oraz Compensa. Pozostajemy także w bliskiej współpracy z siecią laboratoriów medycznych Synevo.