Otolaryngolog
Otolaryngolog
Lekarz potocznie nazywany laryngologiem – czyli otolaryngolog – to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami i zaburzeniami ucha i słuchu, nosa, zatok, gardła, strun głosowych, głosu i powiązanych z nimi narządów: głowy i szyi. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do niego w przypadku problemów ze słyszeniem, bólem ucha, gardła, lub uczuciem zatkanego nosa czy zawrotami głowy i zaburzeniami błędnika. Tego typu dolegliwości często są dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Poza diagnostyką czy leczeniem, lekarz tej specjalizacji wykonuje zabiegi takie jak płukanie uszu, zatok, usuwanie ciała obcego tkwiącego w nosie, oraz podcinanie wędzidełka. W Ośrodku Diagnostyki Medycznej skorzystasz z pełnego zakresu usług polecanych otolaryngologów w Gdyni. Zapraszamy do rejestracji.
Kiedy iść do laryngologa prywatnie?
Pacjenci zgłaszają się do laryngologa prywatnie za każdym razem, gdy zauważą niepokojące objawy ze strony zatok, nosa, uszu, gardła lub krtani. Konsultacja z tym specjalistą bywa też elementem badań wstępnych i okresowych medycyny pracy. Oprócz tego pod stałą opieką otolaryngologa znajdują się osoby, które cierpią na różne schorzenia przewlekłe.
Do laryngologa w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni można zgłosić się m.in. z takimi objawami jak:
- przewlekły katar,
- bóle gardła,
- przewlekły kaszel,
- zaburzenia smaku,
- zaburzenia słuchu,
- zaburzenia węchu,
- bóle zatok,
- chrapanie,
- bóle ucha,
- zaburzenia połykania,
- przewlekła chrypa.
- zaburzenia równowagi
- bóle i zawroty głowy
Do najczęściej diagnozowanych schorzeń zaliczają się m.in. zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie zatok, gardła i krtani, polipy nosowe, angina ropna, oraz przerost migdałków. Ponadto otolaryngolog pełni ważną funkcję w profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu nowotworów w obrębie gardła, jamy ustnej czy twarzoczaszki.
Otolaryngolog w Gdyni: przebieg konsultacji
Otolaryngolog to pełniejsza nazwa laryngologa. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wszystkich struktur, które znajdują się w obrębie naszej głowy i szyi – czyli gardła, nosa, krtani, uszu, zatok. Doskonale potwierdza to fakt, że nazwa specjalizacji wywodzi się od greckich słów oros, otos – ucho, rhinos – nos, pharyngos – gardło, oraz laryngos – krtań.
Odwiedzając prywatnie laryngologa w Gdyni w Ośrodku Diagnostyki Medycznej, należy pamiętać o zabraniu dokumentacji medycznej. Warto wziąć ze sobą aktualne badania laboratoryjne, a także obrazowe takie jak USG, RTG wykonane max 6 miesięcy wstecz.
Podczas podstawowego badania, otolaryngolog przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem oraz badania:
- zewnętrzne ucha,
- wewnętrzne przewodu słuchowego,
- jamy ustnej,
- jamy nosowej,
- gardła i krtani,
- węzłów chłonnych.
Często używa w tym celu wziernika, otoskopu czy lusterka laryngologicznego. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych (np. wymazu z nosa lub gardła), bądź obrazowych (np. RTG twarzoczaszki czy rezonans magnetyczny zatok). Przed wizytą warto wyczyścić uszy, aby zalegająca woskowina nie przeszkodziła w przeprowadzeniu badania.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
Polecany laryngolog w Gdyni. Umów się na wizytę
Podczas wizyty u laryngologa w Ośrodku Diagnostyki Medycznej pacjenci mogą skorzystać zarówno z konsultacji, jak i zabiegów przeprowadzanych przez specjalistę. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz wykonuje m.in. podstawowe badania fizykalne. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zleca badania dodatkowe.
W trakcie wizyty lekarz może zaproponować jedną z chirurgicznych lub niechirurgicznych metod leczenia:
- płukanie zatok,
- leczenie farmakologiczne (antybiotykoterapia, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe),
- kryptoliza (usuwanie kamieni migdałkowych),
- usuwanie czopu woskowinowego,
- edukacja w zakresie zmian trybu życia, np. odpowiednia higiena uszu czy niepalenie papierosów.
Przed wyborem specjalisty warto wiedzieć, że istnieją pewne podspecjalizacje w ramach laryngologii, takie jak: rynologia (choroby nosa i zatok przynosowych), foniatria (choroby narządu głosu), otoneurologia (choroby narządu równowagi), audiologia (choroby narządu słuchu), czy otolaryngologia dziecięca (choroby laryngologiczne u dzieci).