Ortopeda dziecięcy
Ortopeda dziecięcy
Poradnia ortopedii dziecięcej zajmuje się leczeniem chorób i urazów narządu ruchu u dzieci i młodzieży. W ramach swojej pracy, lekarz diagnozuje i leczy wady wrodzone, wady postawy oraz choroby układu ruchu. Oprócz tego zajmuje się rozpoznawaniem konkretnych schorzeń, takich jak np. asymetria w wyglądzie kości i stawów, czy dysplazja stawu biodrowego.
Specjalista z tej dziedziny musi mieć nie tylko odpowiednią wiedzę i wykształcenie. Powinien być również osobą empatyczną, która potrafi nawiązać kontakt z dzieckiem. Dlatego rejestrując się do lekarza, zwróć uwagę na jego kompetencje i opinie pacjentów.
Potrzebujesz porady ortopedy dziecięcego w Gdyni? Zarejestruj się w naszej placówce. Współpracujemy z najlepszymi ekspertami.
Pierwsza wizyta w poradni ortopedycznej dla dzieci
Pierwsza wizyta u ortopedy powinna odbyć się między szóstym a ósmym tygodniem życia. Badanie tuż po narodzinach pozwala określić czy noworodek rozwija się prawidłowo, a także ocenić ułożenie i budowę stawów biodrowych. Po około 8. miesiącach, gdy dziecko zacznie raczkować, warto zaplanować kolejną wizytę w celu badania aparatu ruchu, a następnie między 12. a 16. rokiem życia, gdy pociecha zacznie już chodzić.
Przebieg konsultacji u ortopedy dziecięcego
Przed pierwszą wizytą w poradni ortopedycznej dla dzieci w Gdyni poinformujemy Cię, co będzie potrzebne do badania. Jeśli jednak lekarz nie udzieli konkretnych wskazówek, po prostu przygotuj całą dokumentację medyczną dziecka. Zabierz ze sobą wyniki badań diagnostycznych, opinie lekarzy, wypisy ze szpitala i dokumenty, które mogą mieć znaczenie podczas konsultacji. Wszystko to pozwoli ortopedzie zapoznać się z historią chorobową i umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy. Oprócz tego warto zapisać sobie nazwy leków, które przyjmuje maluch, oraz ewentualne alergie.
Postaraj się przygotować małego pacjenta do wizyty w poradni ortopedii dziecięcej. Uświadom mu, że jest to lekarz jak każdy inny. Możesz np. przedstawić dokładny przebieg konsultacji:
- Najpierw specjalista zadaje kilka pytań, aby dowiedzieć się, co boli lub stanowi problem.
- Później może wykonać badania USG, aby sprawdzić tkanek i więzadeł. Warto zaznaczyć, że nie będzie to ani bolesne, ani inwazyjne.
- Następnie ortopeda dziecięcy może zlecić inne badania, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Dzięki temu szybciej wykryje, w czym leży problem.
- Na koniec poinformuje rodzica i dziecko, co należy zrobić, aby schorzenie wyleczyć i zażegnać ból lub inne dolegliwości.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci: wskazania
Z usług poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci skorzystasz nie tylko w szpitalu, ale też w prywatnym gabinecie Ośrodka Diagnostyki Medycznej. Zarejestruj się, jeśli zauważasz u swojego dziecka:
- krzywe plecy
- płaskie stopy
- niesymetryczne położenie łopatek
- nadmiernie napięty brzuch
- utykanie podczas chodzenia
- różne długości kończyn dolnych
Konsultacja jest zalecana przy jakichkolwiek nieprawidłowościach w zakresie narządu ruchu dziecka.
Zapraszamy na wizytę do ortopedy dziecięcego w Gdyni w Ośrodku Diagnostyki Medycznej. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, a nasi specjaliści są wysoko oceniani przez pacjentów.
Polecany ortopeda dziecięcy w Gdyni
Dobry ortopeda dziecięcy potrafi porozumieć się z dziećmi, wykonując swoje obowiązki w sposób profesjonalny i dokładny. Ważne jest, aby maluch był spokojny podczas badania, co zapewnia m.in. miła, empatyczna postawa lekarza.
Z usług tego specjalisty warto skorzystać m.in. wtedy, gdy u dziecka pojawiają się wady postawy. Jest to o tyle istotne, że nieskorygowane wady postawy z dzieciństwa mogą rzutować na dorosłe życie. Często prowadzą one do poważniejszych problemów w życiu dorosłym, takich jak problemy z kręgosłupem i bóle pleców.
Innym wskazaniem do konsultacji w poradni ortopedycznej dla dzieci jest podejrzenie wady wrodzonej. Zazwyczaj wymaga to skierowania na badania obrazowe, takie jak np. RTG, USG, czy rezonans magnetyczny. Ważne jest, aby lekarz potrafił postawić prawidłową diagnozę, wykonując dobrany do problemu komplet badań.