Rejestracja online
Przejdź do treści

Hepatolog

Hepatolog

Hepatolog


Hepatolog to lekarz, który zajmuje się schorzeniami dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Wśród jego pacjentów dominują osoby borykające się z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Do najczęstszych przyczyn wizyty w poradni hepatologicznej w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni zaliczają się: zgaga, nudności, wymioty, biegunki, puste odbijanie, przewlekłe zmęczenie, utrata wagi, ciemna barwa moczu, a także zażółcenie białek oczu, skóry i błon śluzowych jamy ustnej.



Każdy z powyższych objawów może wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. W celu ich wykrycia i leczenia, konieczne może być wykonanie odpowiednich badań krwi, usg. jamy brzusznej, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. Większość z nich przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych, inne wymagają hospitalizacji (np. biopsja).

Skontaktuj się z nami

Polecany hepatolog w Gdyni prywatnie

Termin hepatologia pochodzi od greckich słów “hepatikos” (wątroba) i „logia” (badanie). Jest to dziedzina zajmująca się schorzeniami tego narządu oraz powiązanymi dolegliwościami. Tradycyjnie uznawano ją za podspecjalizację gastroenterologii i chorób zakaźnych. Obecnie jest to szybko rozwijający się obszar medycyny, który pozwala na lepsze zrozumienie i leczenie problemów z wątrobą.

Wizyta u hepatologa prywatnie to częsty wybór pacjentów, którzy borykają się z uciążliwymi objawami ze strony układu pokarmowego. Lekarz koncentruje się na diagnozie i terapii schorzeń zlokalizowanych w obszarze dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Na ogół trafiają do niego pacjenci po wizycie u lekarza ogólnego. Często jest też zaangażowany w obserwację osób po przeszczepie wątroby.

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Kiedy warto umówić się do hepatologa?

Do hepatologa w Gdyni prywatnie możesz zgłosić się samodzielnie lub po uprzedniej wizycie u lekarza pierwszego kontaktu. Objawy, które powinny wzbudzić Twój niepokój, to:

  • uporczywy ból brzucha,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • przewlekła biegunka,
  • obrzęk brzucha,
  • mdłości, wymioty,
  • ciemny lub krwawy mocz,
  • krwawe, blade lub ciemne stolce,
  • podwyższone tętno,
  • stan podgorączkowy,
  • żółtaczka — zażółcenie skóry lub białek oczu,
  • niezamierzona utrata masy ciała,
  • utrata apetytu,
  • obrzęk nóg lub kostek.

Nie zwlekaj z wizytą w poradni hepatologicznej, jeśli powyższe dolegliwości występują przez dłuższy czas. Inną przyczyną konsultacji mogą być niepokojące wyniki badania fizykalnego lub badania krwi.

Poradnia hepatologiczna w Gdyni. Zapraszamy na wizytę

Szukasz dobrego hepatologa prywatnie? Umów się do naszego specjalisty. Lekarze zajmujący się tą dziedziną w Ośrodku Diagnostyki Medycznej w Gdyni oferują usługi konsultacji lekarskiej z pełną diagnostyką i leczeniem schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Jak wygląda wizyta w naszej poradni hepatologicznej? Specjaliści z tej dziedziny diagnozują m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, chorobę alkoholową wątroby, a także łagodne i złośliwe guzy tego narządu. W celu wykrycia przyczyny problemu hepatolog może zlecić: podstawową lub rozszerzoną morfologię krwi, próby wątrobowe, badania genetyczne mające na celu wykluczenie lub potwierdzenie choroby np. Wilsona, biopsję wątroby, serologiczne badania wirusowe — w tym anty-HCV, anty-HAV, HBsAG, a także badania autoimmunologiczne — tj. przeciwciała przeciwjądrowe.

Podstawą w przypadku większości pacjentów są badania krwi (w tym ALT, AST, GGTP, lipidogram, bilirubina. Ponadto lekarz tej specjalizacji często monitoruje stan zdrowia pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby, aby zapobiec powikłaniom i zapewnić im dobrą jakość życia. Zazwyczaj współpracuje również z innymi specjalistami, tj. gastrologami, onkologami czy radiologami. Wszystko to pozwala na zapewnienie szerokiej i kompleksowej opieki.