Gastroenterolog
Gastroenterolog
Gastroenterolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Pacjenci najczęściej są kierowani do niego w przypadku zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego — głównie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także choroby trzustki i wątroby. Lekarze tej specjalności zajmują się też schorzeniami jelita grubego, jelita cienkiego i przełyku. W celu diagnostyki i leczenia specjalista może zlecić np. badanie biochemiczne krwi, endoskopowe badanie górnego odcinka pokarmowego czy endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Potrzebujesz dobrego gastroenterologa w Gdyni prywatnie? Zapraszamy do rejestracji w naszej placówce. Specjaliści Ośrodka Diagnostyki Medycznej udzielają porad w dziedzinie dolegliwości żołądka, jelit, wątroby i dróg żółciowych.
Poradnia gastroenterologiczna w Gdyni — usługi
W trakcie wizyty gastroenterolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Pyta o niepokojące objawy, ewentualne zmiany w masie ciała, stosowaną dietę, a także o inne kwestie takie jak: występowanie nudności, wymiotów, częstość wypróżniania, wygląd i konsystencję stolca, wszelkie dolegliwości bólowe, oraz choroby przewlekłe i stale przyjmowane leki.
Przed konsultacją warto więc zastanowić się nad konkretną przyczyną, dla której zgłaszamy się do specjalisty: wypisać sobie występujące symptomy, listę leków i przemyśleć, jak wygląda nasz codzienny jadłospis. Zależnie od zgłaszanego problemu, gastroenterolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak np. badania krwi, kolonoskopia, rektoskopia, endoskopia kapsułkowa, próby wątrobowe, testy oddechowe, enzymy trzustkowe, USG jamy brzusznej, gastroskopia, badanie kału lub tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny jamy brzusznej.
Wizyta w naszej poradni gastroenterologicznej w Gdyni polega na konsultacji i ewentualnym zleceniu badań dodatkowych. Oprócz tego lekarz może skierować pacjenta do innego specjalisty lub leczenia szpitalnego (zależnie od przypadku). Mimo to u wielu osób zmiana diety okazuje się wystarczająca lub dobór odpowiednich leków — doraźnie albo przewlekle.
Lekarze zajmujący się tą specjalizacją
Kiedy warto zgłosić się do gastroenterologa?
Zadaniem gastroenterologa jest diagnoza i terapia wszelkich nieprawidłowości, które występują w obrębie układu pokarmowego. Zajmuje się leczeniem stanów zapalnych i infekcji, chorób czynnościowych, autoimmunologicznych i nowotworowych, w tym:
- chorób przełyku (rak, grzybica, uchyłki, refluks, zapalenie przełyku),
- choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
- zakażenia bakterią Helicobacter pylori,
- niestrawności, ostrej biegunki infekcyjnej,
- zapalenia błony śluzowej żołądka,
- chorób jelit (celiakia, zespół rozrostu bakteryjnego, zespół jelita drażliwego, zaparcia czynnościowe),
- chorób trzustki oraz pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
- chorób wątroby (alkoholowych, niealkoholowych, marskości wątroby),
- chorób pasożytniczych.
Co istotne, do wielu z nich przyczynia się styl życia, głównie sposób odżywiania. Inne powody to czynniki genetyczne czy hormonalne. Lekarz tej specjalności musi więc wyodrębnić potencjalne przyczyny i dobrać odpowiednie leczenie.
Niepokojące objawy
Warto zgłosić się do poradni gastroenterologicznej przy występowaniu takich objawów jak:
- bóle brzucha,
- nadmierne odbijanie, zgaga,
- wzdęcia lub gazy,
- niezamierzona utrata masy ciała,
- zaparcia,
- pieczenie w przełyku,
- wodobrzusze,
- zażółcenie skóry i oczu,
- smolisty, czarny stolec,
- krwawienie z odbytu i krew w kale,
- zaburzenia połykania,
- biegunka,
- zmieniony wygląd stolca,
- nudności i wymioty.
Polecany gastrolog w Gdyni (prywatnie)
Jeśli Twoje objawy są uciążliwe i chcesz jak najszybciej rozpocząć leczenie, zarejestruj się do gastroenterologa w Gdyni prywatnie. W naszej placówce otrzymasz profesjonalną poradę lekarską i jasne wskazówki, co robić dalej.
Leczenie zależy od odczuwanych objawów. W przypadku łagodnych schorzeń gastrolog zleca odpowiednią dietę i wypisuje leki, np. antybiotyk lub preparat usprawniający pracę jelit. W poważnych stanach zagrożenia zdrowia może skierować Cię do innego specjalisty lub na leczenie operacyjne.